Specjaliści od leków

Jak powstają leki?

Ponad trzydzieści pięć lat temu po raz 1-wszy białka rekombinowane trafiły do dystrybucji w formie leków. Utworzenie ich z wykorzystaniem metody in vitro było jednym z najważniejszych przełomów w historii inżynierii genetycznej w dwudziestym wieku. Pierwszym lekiem, który posiadał w sobie białka rekombinowane był środek ukierunkowana do cukrzyków jako rekombinowana insulina.

Współcześnie białka te są powszechnie wykorzystywane przy wielu innych chorobach. Przede wszystkim leczy się nimi choroby onkologiczne, autoimmunologiczne, neurologiczne i genetyczne. Wykorzystywane są również w chorobach krwi, a nawet przy niektórych infekcjach.

Oznacza to, że aktualnie jest to bardzo ceniony na rynku składnik, dzięki któremu wiele osób mogło przeżyć lub prowadzi o sporo prostsze życie. Wykorzystanie metody in vitro do utworzenia białek rekombinowanych było prawdziwym przełomem i w ogromnym stopniu zmniejszyło koszty uzyskiwania tych białek. Uprzednio zostały one już wytwarzane, jednakże proces ten był o sporo bardziej kosztowny , a oprócz tego niósł za sobą niezbite ryzyko. Pierwotnie do tworzenia białek rekombinowanych wykorzystywano zwierzęta. Na nieszczęście, ale proces pozyskiwania od nich tych cennych substancji był bardzo drogi.

Kolejnym problem było na nieszczęście ogromne ryzyko związane z zarażeniem chorego, chorobami odzwierzęcymi. Równie poważnym kłopotem był także fakt, że białka otrzymywane od zwierząt nie zawsze chciały się przyjąć. Oba te ryzyka zostały całkowicie zminimalizowane do minimum przez produkcję białek rekombinowanych za pomocą metody in vitro.

Zobacz więcej: Otrzymywanie białek zrekombinowanych.